Romkocsmák a budapesti éjszakában

Romkocsmák Budapesten

A leleményesség és a nyertes-nyertes megoldások ékes példája a romkocsmák ötlete.

Budapest belvárosában különböző okok ahhoz vezettek 2000 körüli időszakra, hogy a belvárosban több lepusztult, felújításra váró üres ház várt az új tulajdonos intézkedéseire. Az új tulajdonosok azonban egyelőre még nem terveztek számottevő beruházást indítani a kérdéses ingatlanokon.

Hogyan is lett a romból kocsma?

Így aztán megjelentek a kínálati oldalon az olcsó bérleti díjú, felújítást igénylő terek, a keresleti oldalról pedig belépett a romkocsmák ötlete, ahol a kreatív és alacsony költségvetésű dekorációs megoldások jelentették a megoldást.

Annak köszönhetően, hogy a bérlő és bérbeadó érdekei találkoztak,- mert mindkettőjüknek előnyös az alacsony bérleti díjú, olcsón fenntartható ingatlan, amibe nem terveznek egyelőre költséges felújítási munkálatokat- létrejött egy belvárosi, központi helyen lévő, kedvező árfekvésű vendéglátóhely: a romkocsma.

A romkocsmák hamar nagy népszerűségre tettek szert, mostanra pedig már az elsőszámú turistalátványosságok között tartják számon őket.

Úgy tűnik, mindenki nyert a romkocsmák megjelenésével.

Vagy mégsem?

Akik nem örülnek a romkocsmáknak

Nem csak a romkocsmák, hanem az egész „buli negyed” ellen lázadnak a helyi lakosok, azt követelve a rendőrségtől, önkormányzattól, hogy szigorúbb rendelkezések biztosítsák a csendet és a rendet Erzsébetvárosban. A nyár folyamán többször utcára vonult a két érdekcsoport a maga igazáért tüntetni.

Leegyszerűsíthetnénk a helyzetet zajongó, hangos, koszt, bűzt okozó bulizókra, és nyugalmat, rendet kívánó helyi lakosokra is a képletet, de a kép azért árnyaltabb.

A felfutó turizmus jelentős pozitív gazdasági hatása mellett megjelent egy olyan tendencia is az ingatlan piacon, ami talán kiutat is jelenthet a helyieknek. Nevezetesen, hogy Erzsébetvárosban az ingatlanárak a Budapesti átlagnál is jóval magasabbra emelkedtek, tehát akit zavar a buli negyedben kialakult helyzet igen jutányos áron adhat túl otthonán, és kereshet egy csendesebb kerületben újat.

Népszerű romkocsmák

Számtalan romkocsma működik, nehéz lenne valamennyit itt bemutatni. Sokuk szabadtéren üzemel, elsősorban nyáron van nagy élet itt, de több romkocsma fedett területen működik, és ősszel, télen is változatlanul várják a kikapcsolódni vágyókat. Most tehát csak néhányat, véletlenszerűen emelünk ki közülük.

Csendes Vintage Bar

V., Ferenczy István u. 5,

Ez a kocsma küllemével tűnik ki a kocsma-tömegből - a lomtalanításokon gyűjtött elemekből álló szürreális enteriőrhöz a városban kevés fogható! A tulajdonos elképzelései alapján a hét minden napján más-más programmal készülnek (zene,film,irodalom tárgykörben, tilosrádiós kötődéssel) a cél pedig, hogy a Csendes Vintage Bar olyan találkozási pont legyen, ahol öreg és fiatal, dolgozó, vagy naplopó egyaránt jól érzi magát, ehet ihat, társasozhat.

Kőleves kert

VII. Kazinczy u. 37-39

Nem csak az éjszakai életre vannak felkészülve itt, hanem kisgyerekes szülőknek is lehetőséget adnak egy kis lazulásra, ugyanis az aprónépet játszósarokkal, hintákkal várják délutánonként. Esténként pedig plédek várják a vendégeket, ha hül az idő. Megtelik a kocsma felnőtt társasággal, és amolyan retro érzést kelt, amikor a felnőttek sörre, cigire a gyerekek szörpre, fagyira tértek be a kocsmába.

Szimpla kert

VII., Kazinczy u. 14.

A romkocsmák indulásától jelen van a Szimpla kert a palettán- igaz korábban más helyszínen volt. Egyedi hangulatú, ötletes berendezés és színes programok várják az ide betérőket. Sokszínűségét mutatja, hogy a saját forgalmazású filmekkel működő kertmozi, filmfesztiválok és kiállítások békésen megférnek a biciklis vásárokkal, vagy a megőrzésre, gyógyításra otthagyott szobanövényekkel.


  • Megosztás   


A szerzőről

Molnár Szilvia