A kezelés megkezdése előtt természetesen meg kell állapítani a hajhullás okát. Így érdemes a hajat és a fejbőrt megvizsgáltatni, szóba jöhet a haj mikroszkópos vizsgálata, vérvizsgálat, allergia vizsgálat.
Sokat segíthet az orvossal, hajgyógyásszal való beszélgetés is, így kiderülhet, hogy a hajhullást csak egy stresszes időszak, egy radikálisabb fogyókúra okozta és nincs ok az aggodalomra.
Gyakran elkezdődik az orvostól hajgyógyászig, majd egy másik orvostól egy másik hajgyógyászig való rohangálás. Ez elkerülhetetlen, kicsi az esély, hogy elsőre megtaláljuk azt, aki megoldja a problémánkat.
A hajhullás kezelésének két fontos lépése van: a hajhullás normalizálása és a haj visszanövésének gyorsítása. A kezelés természetesen a kiváltó ok fényében történik. Szerencsésebb esetben elég egy kis életmódbeli változtatás (pl. stresszforrás megszűntetése, kijelölt étrend betartása, rendszeres fejmasszázs a vérkeringés javítására).
Hajhullás kezelése otthon
Az életmódbeli változtatáson kívül kipróbálhatunk házi praktikákat is, ilyenekből nagyon sokat találhatunk az internetet böngészve. Számtalan tejjel, mézzel készült vagy gyógynövényekből összeállított hajpakolás áll a rendelkezésünkre, továbbá a ricinusolaj és az élesztő, sörélesztő használata is széles körben elterjedt.
Van, aki tojást kever el ricinusolajjal, s ebben a pakolásban tölti az éjszakát, míg mások gyógyteákat isznak, vagy gyógynövényekből készítenek pakolást, esetleg gyógynövényes oldattal vagy tonikkal kezelik fejbőrűket.
Mi a helyzet a gyógyteákkal és vitaminokkal?
Sokan a gyógyteákat hajhulláskor méregtelenítésre használják, mivel a méregtelenítés is segíthet a probléma megoldásában. A gyógyteák kiválasztását, azok összeállítását érdemes természetgyógyászra bízni. Tőlük azt is megtudhatjuk, hogy az alkalmazás kúraszerű legyen-e vagy tartósabb, hány csészével igyunk naponta, milyen sűrűn tartsunk szünetet a kúra során.
Elterjedtek továbbá a hajerősítő vitaminok és más készítmények is. A legfontosabbak a B-vitaminok, amik erősítik a hajat, a vas (a vashiány gyakori oka a hajhullásnak), fehérje, réz (hiánya a haj töredezéséhez vezet), A-vitamin, ami a haj fejlődését segíti, C-vitamin, ami az egész immunrendszert erősíti, továbbá a vas beépülését is megkönnyíti.
Fontos még a H-vitamin, ami a hajat és a hajhagymákat erősíti, és a cink, ami a sejtek szerkezetét erősíti, így a hajat is erősíti, a hajnövekedést is gyorsítja.
Sokan a Forcapilra esküszik, mások a Revalidra. Valószínűleg sorra kerül néhány, mire megtaláljuk azt, ami nekünk a legjobb.
Mit tegyünk, ha ezek nem váltak be?
Ha életmódunk megváltoztatása, az otthoni praktikák és a vitaminok sem segítettek, érdemes hajgyógyásszal konzultálni. A szakember ajánlhat gyógyszertárban kapható samponokat (lehet pl. vérbőség növelő, esetleg kénes sampon) vagy olyan készítményeket, amit ő maga forgalmaz, és már sokakon segített.