Kortárs művészet – stílusjegyek, festészet és építészet

A kortárs művészetek kedvelőinek érdemes ellátogatniuk a Ludwig Múzeumba és a Műcsarnokba, de kiváló művekkel találkozhatnak a különböző galériákban is. Az éves művészeti vásár, az Art Market a Millenárison minden évben összegyűjti a legkiválóbb hazai és nemzetközi művészeket. Aki pedig még több művészetre vágyik, annak érdemes meglátogatnia a világ egyik legrangosabb nemzetközi művészeti fesztiválját, a velencei biennálét.

A kortárs művészet főbb stílusjegyei

Az egyes művészeti ágakban megfigyelhető, hogy a művészek kevésbé törekednek a valósághű ábrázolásra, inkább a valóság mögöttes értelmezésére törekszenek. Különféle technikák együttes alkalmazásával, új anyagok használatával, újszerű látásmóddal kísérleteznek. Utópikus víziókat fogalmaznak meg, gyakori témájuk az elszigeteltség, diszharmónia vagy a kapcsolódás. A társadalmi szerepek és kapcsolódások világa gyakori témája a kérdésfelvetésként is felfogható művészeti alkotásoknak. Az alkotások színvilága egészen extrém irányba is elmehet, fehér vásznon fehérrel festett képek gondolkodtathatják el szemlélőjüket, míg mellettük szándékosan disszonáns színkavalkádból álló festmény alkot kontrasztot.

Kortárs építészet

A kortárs építészetben elvetik a szabályos formákat, a függőleges és vízszintes gyakran megdől valamerre, a derékszögek helyét átveszik a kevésbé szabályos szögek. Az épületek össztömege gyakran tartalmaz íveket, hullámokat vagy dőlt síkokat, és a tervezők sokszor természeti formákból is inspirálódnak.

Szobrászat

A szobrászatban is megfigyelhető a sokszínűség, gyakorlatilag bármilyen anyagot felhasználnak a műalkotások elkészítéséhez: betont, port, viaszt, műgyantát, üvegszálas poliésztert, porfestéket, gumit, alpakkát. Jellemző a hatalmas méret és az egyszerű, geometrikus forma, vagy az organikus kialakítás. Egyszerűbb formák esetében a gyűrött, roncsolt, megmunkált felületek alkalmazása is gyakori.

A videó és a számítógépes grafika a hagyományos grafikából és a konstrukcióból kinőtt modern irányzatok. A modern technika segítségével már kézügyességre sincsen szükség a művészeti alkotások létrehozásához, technikai tudással és művészeti látásmóddal lehet érvényesülni a számítógépes művészeti ágakban.

A street art az utca és egyben a hétköznapok művészete. Gyakran nem teljesen egyedi alkotásokat készítenek, mint a komolyabb graffitik, hanem stencil segítségével különféle helyeken jelenítik meg mondanivalójukat.

Új műfajok

A kortárs művészet új műfajokat is létrehozott. Ilyen az installáció, amely egy enteriőr berendezésének, értelmezésének művészete. Ezek a művészeti alkotások akár szobánál nagyobb méretű kreációk is lehetnek. A performance vagy happening is új művészeti ág: ilyenkor néhány percig vagy óráig tartó előadás során a művészek rögtönözve vagy előre megtervezetten mutatják be előadásukat. A bodyart során a művész saját testét használja, formázza, esetleg még meg is sebzi. Az új ágazatokban közös, hogy nincsen megfogható tárgy, melyet ki lehetne állítani, legfeljebb videón rögzíthetjük őket.

A kortárs képzőművészet értékelése is megváltozott, korábban esztéták és kurátorok döntöttek az egyes műalkotások értékéről és megjelenési lehetőségeiről, esetleg csupán a mecénás igényeinek kellett megfelelni, ma azonban már rengeteg módja van az elismertség megszerzésének: a műtermeken, galériákon és művészeti kiállításokon túl már az alkotók internetes portfólióiban, közösségi oldalain és a közösségi médiában bárki könnyedén megjelenhet.

grafika kortárs művészet szobrászat építészet